Vi la in träningen för att kunna använda direkt försvar på dagens match då vi märkt att tidigare motståndare använt det mot oss och det är en bra taktik att kunna använda sig av. Vi tänkte oss en lättare träning där vi pratade mycket om detta försvar men tjejerna öste på precis som vanligt.
Eftersom det var ganska kort tid mellan träningen och då vi behövde resa mot Partille undrade vi om tjejerna ville hänga tillsammans under tiden och det ville de. Så vi gick allesammans till Melissa där vi gjorde i ordning pastasallad att äta. Vi tänkte att vi tillsammans kunde ordna detta men tjejerna ville hellre spela kort och leka kurragömma så Melissa och Mattias fixade det. Klart att tjejerna skulle få umgås och göra det de ville. Alla var med och hade kul.
Sen bar det iväg mot Partille där match väntade i Vallhamra Idrottshall. En match där vi snabbt glömmer första perioden som var väldigt ofokuserad, rörig och oföretagsam. I andra perioden började vi se skillnaden mellan lagen och vi började ta för oss bättre, tydligare använda direkt försvar och sätta våra lägen. Det blev ganska stor poängdifferens men Partille var bättre än vad deras poängskörd visar. Vi var dock något bättre både i försvaret och när vi lät bollen göra jobbet med fina passningar i snabba anfall kunde vi göra en hel del poäng.
Tack för stödet och stort tack till Tyra Marek från YIS Flickjuniorer som hoppade in och dömde då en av domarna inte dök upp.
Nu väntar ny vecka med onsdags- och lördagsträning och vi avslutar med hemmamatch mot Trollhättan.
//Mattias & Melissa