Det var derbydags på Munkegärdeplan när Kungälvs FF och Ytterby IS ställdes emot varann för första gången sedan den 1 september då lagen spelade en oerhört jämn och spännande match.
Precis som i septembermötet blev dagens drabbning en jämn historia. KFF tog en tidig ledning men YIS kvitterade relativt omgående efter frisparksmål av Elina. Båda lagen kämpade hårt i ett möte där många av tjejerna känner varann över klubbgränserna och det blev ett och annat ömsesidigt skratt i samband med några tuffa närkamper. Ytterligare var sitt mål hann båda lagen göra innan första pausvilan, YIS mål stod Alissa för som sköt på KFF-spelare som oturligt styrde in bollen i eget mål.
Om KFF var något bättre i första perioden, så styrde Ytterby spelet desto mer i andra perioden då vi fick se en del riktigt fint passningsspel orkestrerat bland annat av Julia C. Ytterby tog tillbaks ledningen och kunde gå till pausvila med 4-2 efter mål av Julia N som typisk Julia N-manér brytit sig igenom motståndarförsvaret och placerat in bollen i mål. Julia T stod också för ett par riktigt fina räddningar i målet under denna period.
Sista perioden blev en hel del kamp. KFF reducerade efter ett oturligt självmål på hörna. Men Julia N skulle hålla sig framme igen och ruschade igenom backlinjen och tryckte in ännu ett mål. Med matchens sista spark satte KFF ett reduceringsmål på hörna, men när domaren satte pipan i munnen för sista gången kunde Ytterbytjejerna jubla efter seger med 5-4.
I höstas vann KFF med uddamålet och denna gjorde istället Ytterby detssama. Det verkar alltid bli jämna och roliga matcher lagen emellan, och det märks på tjejerna att det är något särskilt - både och roligt och nervöst - att möta de grönvita grannarna.
Vi vill rikta ett stort tack till KFF för en bra match och till våra egna tjejer som idag visade upp en bra kämpaglöd och ett glatt fotbollshumör.
Nästa helg drar serien igång igen. Det ser vi fram emot.
/Ledarna F2013